clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Ana Sayfa
  • İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

 

İkinci el bir araç almayı mı düşünüyorsunuz? Hayallerinizdeki o arabayı bulmaya çalışırken geçirilen zaman sizi heyecanlandırır. Belki de bir dizel, turbo bir benzin, hibrit bir araç, üstü açık ya da 4x4… Yeni alacağınız ikinci el araba aramak eğlencelidir ancak ikinci el bir araç satın almak, bazı riskleri vardır.

 

İkinci el bir araba satın alıyorsanız dikkat etmeniz gerekenler:

 

  1. Aracın Genel Durumu

Otomobilin genel durumu nasıl, kapı panelleri, bagaj kapağı ve motor kaputu dahil kaportaya yakından bakın, bunlar genellikle araçtaki herhangi bir hasarın önemli göstergeleridir.

Çelik jantların hasar görmesine göz atmak da faydalıdır. Çelik jant onarımı kolay olabilir ancak hasara bağlı olarak bu, aracın değerini etkileyecektir. Dört çelik jantın hepsinde de önemli hasar varsa, bu önceki sürücünün kaldırımlar, park etme ve manevra yapma konusunda biraz dikkatsiz olduğunu gösterir.

Araca bakmaya gittiğinizde havanın aydınlık olmasına dikkat edin. Hava aydınlıkken aracın genel görünümü daha iyi kavrayacaksınız.

 

  1. Kilometre

Bayi veya galeri web sitesinde hangi kilometrenin listelendiğini inceleyin ve hız göstergesindeki km ile karşılaştırarak kontrol edin. Uygun bir fiyat aldığınızdan emin olmak için kilometreyi daima diğer benzer araçlarla karşılaştırın. Daima mantıklı düşünün, ortalama olarak Türkiye’de bir sürücü yılda 10.000 km araç kullanır. Bu yüzden kilometre ile oynanması ihtimaline karşılık emin olmak için bunu daima araç yılıyla karşılaştırın.

 

  1. Araç Hasar Kaydı Sorgulama / Tramer Sorgulama

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi ve Merkezi Baktığınız aracın poliçesine bakmak ve ağır hasar kaydının olup olmadığını öğrenmek için plakasını sorgulatın. Şasi numarasını ruhsatında kontrol edin.

Araç plaka sorgulama ile ikinci el aracın çalıntı, bir kazası olup olmadığını, servis geçmişini, önceki mal sahibinin bilgisini öğrenebilirsiniz. Her zaman alacağınız aracın Tramer sorgusunu muhakkak kendiniz yapın ya da bir ekspertize kontrol ettirin.

 

  1. Servis Geçmişi

İkinci el bir araba satın alırken yapabileceğiniz en iyi kontrollerden biri, aracın servis geçmişine sahip olup olmadığını kontrol etmektir. Bu genellikle araca iyi bakılıp bakılmadığını anlamanın en akıllıca yoludur. Servis hizmeti geçmişi olan bir otomobilde düzenli olarak bakımın yapıldığı anlamına gelebilir. Bu tür araçların genel durumu, servis geçmişi olmayan ikinci el bir arabadan çok daha iyi olur. Bu araca az masraf yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Aracın servisinde bakımlarının yapılmasının birçok avantajı vardır. Ayrıca yeni bir araba için satmak istediğiniz zaman da değerini koruyacaktır.

 

Bu ipuçlarının ardından, kaliteli bir ikinci el araba satın almanız mümkün olduğundan, satın alacağınız arabanın bakım masrafını bir hayli indirmiş olacaksınız. Eğer yeni bir araba için araştırma yapıyorsanız neden Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama ikinci el araçlarına göz atmıyorsunuz. Aklınızdaki ikinci el  araç fiyatlarını karşılaştırmak için ekstra avantajlara ve ikinci el arabalarımıza göz atın. Araç satın almak istiyorsanız ikinci el araçlarımızı inceleyin. Araç kiralamak istiyor iseniz Ankara Araç Kiralama, Ankara Oto Kiralama ve Ankara Rent A Car hizmetlerimizle zamandan ve paradan tasarruf edin!