clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

İlk Yerli Elektrikli Otomobil Görücüye Çıktı

  • Ana Sayfa
  • İlk Yerli Elektrikli Otomobil Görücüye Çıktı
İlk Yerli Elektrikli Otomobil Görücüye Çıktı

İlk Yerli Elektrikli Otomobil Görücüye Çıktı

İşte Türkiyenin Otomobili:

- 0-100 km hızlanması 4,8 sn, 

- 500 km menzil,

- 30 dakikada %80 doluluğa ulaşan şarj, 

- Güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek,
 
- İleri sürüş destek sistemleri

2030’a kadar 5 farklı model üretilecek.

Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil projesinin Gebze’de tanıtımı yapıldı. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılda 175.000'e kadar araç üretimi planlandığını ve 13 yılda 22 milyar lira yatırım yapılacağını söyledi.

 yerli araba

Tanıtımdan önce aracın prototipini üreten konsorsiyum, Boğaziçi Köprü’sü boyunca yol alan siyah brandaya sarılmış aracın bir videosunu yayınladı.

 yerli araç

Türkiye; Ford, Fiat, Chrysler, Renault, Toyota ve Hyundai gibi firmaların ürettiği otomobillerin Avrupa pazarında büyük bir ihracatçısı.

 

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, Ekim ayında başlatılan yeni proje, vergi kesintileri gibi devlet desteği alacak ve Bursa otomotiv merkezinde bir üretim tesisi kurulacak.

 

Yerli otomobilin beş modeli, 4 bin kişiden fazla bir işgücü tarafından üretilecek. Yapılan açıklamaya göre hükümetin 2035 yılına kadar 30.000 araç satın alma garantisi verdiğini belirtildi.

 

Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) olarak adlandırılan konsorsiyum, 2018 yılının ortalarında beş endüstriyel grup tarafından kuruldu: Anadolu Grubu, BMC, Kok Grubu, cep telefonu operatörü Turkcell ve TV yapımcısı Vestel'in ana şirketi Zorlu Holding.

TOGG CEO'su eski Bosch yöneticisi Gürcan Karakaş, 2022 yılında kompakt otomobil segmentindeki spor araçlarla üretime başlayacaklarını söyledi.

 yerli elektrikli otomobil

Ekim ayında Volkswagen, Türkiye’nin Suriye operasyonu nedeniyle otomobil fabrikası kurulup kurulmayacağına ilişkin nihai kararı ertelediğini söylemişti.