clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Ülkelerin Sürüş Kuralları – Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama

  • Ana Sayfa
  • Ülkelerin Sürüş Kuralları – Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama
Ülkelerin Sürüş Kuralları – Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama

Ülkelerin Sürüş Kuralları – Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama

Sürüşe başlamadan önce, o ülkenin insanları trafikte aracın hangi tarafında durduğunu anladığınızdan emin olun. Genellikle sürdüğünüz yolun yönünü tersine çevirmek korkutucu olabilir, bu yüzden hazırlıklı olmak önemlidir. Genel bir kural olarak, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi eski İngiliz kolonileri solda, ABD, Latin Amerika ve Avrupa sağda ilerliyor. Asya’da karışık bir durum söz konusu: Çin ve Filipinler sağ tarafı kullanıyorlar, ancak Japonlar otomobilin solunda seyahat ediyor.

Bu kullanışlı haritayı kullanarak gideceğiniz yerde yoldayken aracın hangi yönde gideceğinizi öğrenin! Tüm sarı renkli ülkeler sol tarafta ilerliyor ve tüm mavi renkli ülkeler ise aracı sağ tarafta sürüyor.

Ülkelerin Sürüş Kuralları

 

Neden Bazı Ülkeler Sağa, Bazıları Soldan Geçiyor?

Bu ayrımların tarihsel olduğunu biliyor musunuz? Geçmişte İngiliz atlıları yolun sol tarafına doğru koşuyorlardı, bu yüzden sağ kollarını yoldan geçenlere selamlar sunmaya devam edebilmekte ya da gerekliyse kılıcını çekiyorlardı. Öte yandan, ABD"li atlılar bir faytonu sürerken sol at üzerinde oturuyordu, diğer atları kamçılamak için sağ elini serbest bırakabiliyorlardı. Çarpışmaları önlemek ve diğer araçların tekerleklerini fark etmek için sağa doğru sürüyorlardı.

 

İşte direksiyonu sağ tarafta olan ülkelere genel bakış:

 

Okyanusya"da: Avustralya, Cook Adaları, Fiji, Kiribati, Yeni Zelanda, Nauru, Niue, Norfolk Adası, Papua Yeni Gine, Pitcairn Adaları, Solomon Adaları, Tokelau, Tonga, Tuvalu.

 

Avrupa"da: Büyük Britanya ve Krallıkları (Kanal Adaları, Man Adası),  KKTC, İrlanda, Malta.

 

Afrika: Botswana, Kenya, Lesotho, Malavi, Mozambik, Namibya, Güney Afrika, Svaziland, Tanzanya, Uganda, Zambiya ve Zimbabve. (Afrika dışında): Mauritius, Saint Helena, Seyşel Adaları.

 

Asya: Bangladeş, Butan, Brunei, Doğu Timor, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Japonya, Malezya, Maldivler, Nepal, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Tayland.

 

Karayiplerde : Anguilla, Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Cayman Adaları, Dominika, Grenada, Jamaika, Montserrat, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Trinidad ve Tobago, Turks ve Caicos Adaları, İngiliz Virgin Ada, ABD Virgin Adaları.

Amerika"da: Guyana ve Surinam. (anakara Amerika dışında:) Bermuda, Falkland Adaları.