clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Altın Yıllarınızda Araba Sürme: Yol Güvenliği için Üst Düzey Kaynaklar

 • Ana Sayfa
 • Altın Yıllarınızda Araba Sürme: Yol Güvenliği için Üst Düzey Kaynaklar
Altın Yıllarınızda Araba Sürme: Yol Güvenliği için Üst Düzey Kaynaklar

Altın Yıllarınızda Araba Sürme: Yol Güvenliği için Üst Düzey Kaynaklar

Araba kullanmak bize yaşımız ne olursa olsun bir özgürlük duygusu verir. Özellikle yaşlandıkça, çoğumuz açık yolu bağımsızlığımızı korumanın bir yolu olarak görüyoruz. Fakat insanlar olarak, hepimiz farklı oranlarla yaşlanıyoruz ve bununla, güvenli sürüş kabiliyetimiz de değişiyor. Bazı sürücülerin 80'ninde direksiyon kabiliyeti 40 lı yaşlar kadar keskinken, bazıları 65 yaşında iken anahtarları kapatmakta daha iyidir.

 

Sürüş, yolun hızla değişen ortamını idare etmek için en iyi durumda olması gereken hem fiziksel hem de zihinsel birçok sistemi içeren karmaşık bir iştir. Yaşlandıkça, bedenlerimiz ve bilişsel yeteneklerimiz değişiyor ve tekerleğin arkasında ne kadar güvende olduğumuzu etkiliyor.

Bazı sürücüler için, sürüş becerilerinizin ne zaman etkilendiğini ölçmek zordur, diğerleri için daha belirgindir. Nerede oturursanız olun, bu kılavuz  altın yıllar boyunca araba kullanmaya gelince daha uzun süre yolda kalmak için ipuçları, anahtarlarınızı ne zaman kapatmanız gerektiğini ve araç kullanmadan dolaşmanın en iyi yolları da dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi kapsar.

 

 

Yaş Sürüşünüzü Nasıl Etkiler?

 

Görme bozukluğu, yaşlandıkça sürüşümüzün etkilenmesinin en açık nedeni olabilir, ancak ortaya çıkan birçok başka faktör var. Bir kıdemli olarak, vücudunuzla yalnızca iyiliğiniz için değil, yolda daha uzun süre güvende olmanız da önemlidir.

 

Görme bozukluğu

Yaşınız ne olursa olsun, iyi görme, kazaları önlemede kritik öneme sahiptir. Bir araba sürmek için ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen tüm duyusal girdiler görsel ipuçlarından geldiğinden, görme duyunuz azalırsa, güvenli bir şekilde araç kullanma kabiliyetiniz de azalır. Kendinizin ve başkalarının güvenliği için göz muayenelerinden haberdar olmanız çok önemlidir.

 

Gece sürüş, yaşlandıkça özellikle zor olabilir. Azaltılmış görünürlük, parlama ve parlak ışıklara duyarlılık, eski sürücülerin sürüş sürelerini sınırlandırması veya düzenlemesinin en yaygın nedenlerinden bazılarıdır. Birçok deneyimli sürücü gece sürüşünü gün içerisindeki sürüşü kadar fazla yapmadığı için gece görünürlüğünü azaltan stresin azaldığını tespit etti.

 

İşitme bozukluğu

İşitme kaybı yaşlandıkça inanılmaz derecede yaygındır - 65 yaş üstü kişilerin yaklaşık üçte birinde yaşa bağlı işitme kaybı vardır. Bu özellikle trafikte gezinirken veya sadece şehir içinde sürerken tehlikeli olabilir. Ambulans sirenleri duyamıyorsanız, arkanızda bir motosikleti duyamamak veya devirmek için başarısız olmak, kendiniz ve başkaları için tehlikeli olduğunu kanıtlayabilir.

 

Reaksiyon süresi

Reaksiyon süresi hem savunma hem de yetenekli sürücü olmadaki en önemli faktörlerden biridir. Bir kazaya karışmadan veya bir kazaya yol açmadan yol tehlikesine uygun şekilde yanıt vermenizi sağlar. Yaşla birlikte gelen hem azalan bilişsel hem de fiziksel yetenekler, tekerleğin arkasındaki reaksiyon sürenizin olumsuz bir şekilde gelişmesinin sebepleridir.

 

Fiziksel ve Ruh Sağlığı Koşulları

Yaşlandıkça formda kalmanın pek çok yararı vardır, ancak güvenli bir şekilde sürüş yeteneğinizi nasıl etkilediğini görünce şaşırabilirsiniz. Boyun ağrısı veya tutukluk gibi fiziksel rahatsızlıklar omzunuza bakmayı zorlaştırabilir. Bacak ağrısı ayağınızı gazdan fren pedalına getirmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca, azalan kol kuvveti, direksiyon simidini hızlı ve etkili bir şekilde çevirmeyi zorlaştırabilir.

İyi bir fiziksel formda kalmak, spor salonuna üye olmanız veya kişisel bir antrenör bulmanız gerektiği anlamına gelmez. Germe egzersizlerini uygulamak veya ev tipi bir kuvvet antrenmanı rutinini takip etmek kadar basit bir şey, güvenle sürüş yeteneğinizi önemli ölçüde artırabilir.

 

Tıbbi Koşullar ve İlaçlar

Doğru şekilde yönetilmezse, tıbbi durumlar jantın arkasında bir kaza olasılığını artırabilir. Bununla birlikte, tıbbi bir durum, araba kullanmayı bırakmanın zorunlu olduğu anlamına gelmez. Durumlarını yönetmek için doktorlarıyla yakın çalışan birçok kişi, yolda kalabilecek kapasitededir.

Bununla birlikte, yaşlanma ve reçeteli ilaç kullanımındaki artış sıklıkla birbiriyle bağlantılıdır. Bazı ilaçlar veya ilaç kombinasyonları sürüş kabiliyetinizi ciddi şekilde bozabilir, bu yüzden birçok devlette ilacın etkisi altında araba kullanmanın yasadışı olmasını sağlayan yasalar vardır. Reçeteli ilaçlarınızın yan etkilerini okumak, yolda güvenli seçimler yapmanıza yardımcı olabilir.

Biliş ve Ruh Sağlığı

Yaşla birlikte, birçok sürücü dikkatini çoklu etkinlikler arasında bölme yeteneğini kaybeder. Beyninizin bilgiyi işlemesi için daha fazla zamana ihtiyacı vardır, bu da dikkat dağıtıcı şeyleri göz ardı etmeyi zorlaştırabilir. Yıllarca süren iyi sürüş alışkanlıkları ve deneyimleri, bazı azalan bilişsel yetenekleri telafi etmeye yardımcı olabilir, ancak zihninizi keskin tutmak için yapabileceğiniz egzersizler de var.

 

 • Öğrenmeye devam edin : Oku, bir kitap kulübüne katıl, satranç ya da köprü gibi strateji oyunları oyna, yaz, bulmaca yap, müzik ya da sanat yap, vb.
 • Tüm duyularınızı kullanın : Yeni bir yiyecek ya da yemeğin kokusunu alıp tatırken malzemeyi tahmin etmeye çalışın. Heykeltraşlık ya da seramikler deneyin ve malzemelerin hissini ve kokusunu fark edin.
 • Beyin kullanımınızı ekonomik hale getirin : Rutin bilgilerin erişilebilir olmasını sağlamak için takvimler, planlayıcılar, haritalar, alışveriş listeleri, dosya klasörleri ve adres defterlerinden yararlanın. Gözlük, çanta, anahtar vb. Gibi düzenli kullandığınız eşyalar için yerler belirleyin.
 • Bilmek istediğinizi tekrarlayın : Birisinin adını ilk defa öğrendiğinizde, bir cümle ile tekrar onlara tekrarlayın. Eşyalarınızı normal noktalardan başka bir yere koyarsanız, nereye koyduğunuzu kendinize yüksek sesle söyleyin.
 • Hatırlatıcı olun : Listeleri hatırlamak için yaratıcı bir yol olarak hatırlatıcı bir not kullanın. Örneğin, DBSY kısaltması, bir yaralanma için ilk yardım önerisini hatırlamak için kullanılır (dinlenme, buz, sıkıştırma ve yükselme).

 

Demans gibi ciddi bilişsel bozukluklar nihayetinde reaksiyon süresi, karar verme ve farkındalık ile ilgili zorluklar nedeniyle sizi araç sürmenizi engelleyecektir. Bununla birlikte, diğer birçok hastalık gibi, sadece demans tanısı konduysa, hemen sürmeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Doktorunuzla ve ailenizle bir plan yapmak, ne zaman araç kullanmaktan vazgeçmeniz gerektiğini ve nasıl geçmeyi planladığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

 

 

 

Güvenli Sürüş İçin İpuçları

 

Direksiyonun önünne her geçtiğinde, tehlikeli bir makine parçasını çalıştırdığınızı hatırlamak önemlidir, bu nedenle sürücü yaş grubunun neresinde durursanız olun, gelişmeye her zaman zemin vardır. Becerilerinizi kazanmak, yolların sizin ve diğerlerinin daha güvenli bir yer olmasını sağlar.

Bu ipuçları tüm yaş grupları için geçerlidir ancak yaşlandıkça özellikle önem kazanmaktadır. Güvenli sürüş, mümkün olduğu kadar uzun süre yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

 

Sağlığınızla İlgilenin

Daha önce fiziksel ve zihinsel sağlığın güvenli sürüş yeteneğinizi nasıl etkileyebileceğini tartıştık. Bu, aktif kalmak, görüşünüzü ve işitme duyunuzu yıllık olarak kontrol ettirmek ve yeni tıbbi durumlar ortaya çıktığında doktorunuzla konuşmanız anlamına gelir.

 

Bolca Uykuya dalın

Sarhoşken sürüşün tehlikelerini hepimiz biliyoruz, ancak uykusuzken sürüş aynı derecede tehlikeli. Öncü nörobilimci Matthew Walker , beş saatten az uyuduğunuzda araba kullanıyorsanız, kazalara girme ihtimalinizin 4.3 kat daha fazla olduğunu buldu. Sadece dört saatlik bir uyku ile araba kullanıyorsanız, bu sayı bir kazaya karışma olasılığı daha yüksek olan 11.5 kat üç kat artar.

Ne yazık ki, yaşlandıkça, uykumuzun miktarı ve kalitesi zedelenir - vücudunuzun kimyasalları ve hormonlarındaki değişiklikler önemli bir faktördür. Örneğin, yaşlandıkça, vücudunuz uykuya yardımcı olan daha az melatonin üretir.

 

Defansif Sürüş (riskleri önceden anlamak)

Defansif sürüş (riskleri önceden anlayarak gerekli tedbirleri almak ve buna karşı savunma yapmak) teknikleri uygulamak, sizi karayollarımızda bulunan birçok agresif ve dikkat dağıtıcı sürücüden korumanıza yardımcı olabilir, ancak defansif sürüş, trafikte bulunduğunuzda anında yanıt vermekten çok daha fazlasını içerir. İşte eğrinin önünde kalmak için yapabileceğiniz bazı şeyler:

 • Önünüzdeki araç için yeterli alan bırakın
 • Kavşaklarda ekstra dikkat
 • İlerideki yolu tara
 • Trafik akışına sürekli ayak uydurduğunuzdan emin olun.
 • Telefonda konuşmak, mesajlaşmak veya GPS'e bakmak gibi dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının
 • Daima yeterli fren mesafesine izin verin - hızınızı ikiye katlarsanız, fren mesafenizin dört katına çıktığını unutmayın.

 

Sınırlamaları bilmek

Sürüş yeteneklerimiz değiştiğinde bunu kabul etmek zor olabilir, ancak kendinize karşı dürüst olmak ve yoldaki sınırlamalarınızı bilmek güvende kalmak için anahtardır:

 • Geceleyin görülmesi zorsa sürüşünüzü saatlerce sınırlayın
 • Hızlı hareket eden trafikten rahatsızsanız otoyollardan ve otoyollardan uzak durun
 • Yağmur, fırtına, kar veya buz gibi kötü hava koşullarında sürüş yapmaktan kaçının
 • Sola dönüşlerden rahatsızsanız, bunun yerine üç sağ kullanmayı düşünün.

 

Rotanızı Zamanın Önünde Planlayın

GPS yardımcı olsa da her zaman mükemmel değildir. Direksiyonun arkasındaki yanlış yönler veya bir arıza dikkatinizi dağıtabilir. Arabaya binmeden önce nereye gideceğinizi bilin, böylece kendinize daha güvende hissedebilir ve kaybolmaktan kaçınabilirsiniz.

 

 

Otoparklarda Dikkat Edin

Otoparklar, özellikle yedekleme sırasında kazalar için yüksek riskli alanlardır. Etrafta dolaşabilecek çocuklara, telefonlarıyla konuşan dikkatsiz yayalara dikkat edin.