clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Ankara gezilecek yerler ve Ankara’da yapılacak 10 Şey

  • Ana Sayfa
  • Ankara gezilecek yerler ve Ankara’da yapılacak 10 Şey
Ankara gezilecek yerler ve Ankara’da yapılacak 10 Şey

Ankara gezilecek yerler ve Ankara’da yapılacak 10 Şey

Ankara gezilecek yerler ve Ankara’da yapılacak 10 Şey

 

Türkiye'nin idari merkezi olarak başkent Ankara, Türk halkına bağımsızlık ve modernliği sembolize ediyor. Ankara, farklı mahallelerde modern ve tarihi unsurların bir karışımına sahiptir. Bu nedenle Ankara'ya gitmek, Türk kültürlerini ve mimarilerini deneyimlemek için eşsiz bir fırsat. Ankara’da neler yapabileceğinizi görmek için aşağıya göz atın!

 

Ankara Kalesifotoğraf:gezipgordum.com

Müzelerde ve camilerde vakit geçirmek, Ankara tarihinin ve kültürlerinin bir kısmını görmenize yardımcı olabilir ancak Ankara Kalesi'ne gitmeniz, 360 derece Ankara'yı görmenizi sağlar. Ulus ilçesinde bulunan Ankara Kalesi, aslen askeri bir savunma olarak inşa edildi ve şu anda Ankara'nın en popüler turistik yerlerinden biri. Eski hikaye kitaplarınızdaki kalelerden farklı olarak, Ankara kalesi büyük, bir askeri kaledir: dairesel alanı oluşturan 4 adet büyük duvardan oluşmakta olup, tepe boyunca 42 adet beşgen kulesi bulunmaktadır. Tepeden kaleye yürümek kolay bir iş olmasa da, zirvede bekleyen muhteşem manzara sizi bekliyor. Ayrıca her türlü biblo satan düzinelerce küçük tezgahın bulunduğu hareketli pazar gibi.

 

Adres: Kale Mh., 06240 Altındağ/Ankara, Turkey

 

Anıtkabir

 

fotoğraf:kilsanblog.com

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün türbesi olan Anıtkabir, her yıl sadece turistleri değil aynı zamanda tarihçi ve mimarları da çeken olağanüstü tasarlanmış bir müzedir. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin bulunduğu Anıtkabir, geniş bir resim ve sergi koleksiyonuna sahiptir. Türk askerlerini geçit töreninde izleyebileceğiniz uzun bir yürüyüş yolu olan, bir kısmı Aslanlı Yolu olan dört bölüme ayrılmıştır. Diğer bir kısım ise bitki ve ağaçlarla dolu geniş yeşil bir alandan oluşuyor. Tamamen çiçeklerden yapılmış bir Türk bayrağı bile var! Hatırlanması gereken ve görülecek çok şey var, bu nedenle sesli rehberler (ziyaretçi merkezinden birçok dilde mevcut) iyi bir fikir.

 

Adres: Anıt Caddesi Tandoğan/Ankara

 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
fotoğraf:gezipgordum.com

1997'de İsviçre'de Yılın Müzesi olarak adlandırılan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Paleolitik çağdan günümüze kronolojik olarak düzenlenmiş geniş bir Anadolu arkeoloji sergisi koleksiyonuna sahiptir. Türkiye ve Ankara'nın eski tarihine bir giriş niteliğindedir. Kökeni M.Ö. ‘ye kadar geriye kadar izlenebilecek birçok Hitit figürü göreceksiniz .

Adres: Gözcü Sk. No:2, 06240 Ankara, Turkey

 

Atakule

 

1989 yılında açılan Atakule, 125 mt yüksekliğinde bir iletişim ve gözetleme kulesi. Çankaya'da bulunan bu yapı, turistlerin tüm şehri görmesini sağlayan açık bir terasa sahiptir. Manzaralı yemek yemek istiyorsanız, 360 ​​derece dönen restoranı ziyaret ederek, koltuklarınızı terk etmenize gerek kalmadan şehrin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

 

Adres: Çankaya, Atakule, 06690 Çankaya/Ankara, Turkey

 

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

 

Ankara Kalesi'nin yanında yer alan Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, ulaşım, endüstri ve iletişim konularında çok çeşitli sergiler toplayan bir müzedir. Bunların çoğu Koç ailesi tarafından cömertçe bağışlanmıştır. Çocuk oyuncakları ve eski teknolojiyi içeren meraklıları ve koleksiyonları ve tam boyutlu gemiler ve uçaklar dahil olmak üzere posta koleksiyonlarını bulacaksınız! Ücretsiz tren yolculuğu dahil birçok etkileşimli sergi ve etkinlik içeren bu müze, çocuklar için idealdir.

 

Adres: Gözcü Sk., Altındağ, Turkey

 

Gençlik Parkı

 

Eğer trenle Ankara'ya gidecekseniz, istasyona girerken göreceğiniz ilk şeylerden biri Gençlik Parkı'ndaki dönme dolap! Gençlik Parkı fark yaratan halka açık bir park: 69 dönümlük yeşillik ve yapay göl özelliklerinin yanı sıra bir yüzme havuzu, eğlence parkı, açık hava tiyatrosu ve iki minyatür trene ev sahipliği yapıyor! Her akşam ana havuz muhteşem bir ışık şovuna ev sahipliği yapar. Gençlik Parkı'nda tüm gün ve gece eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz!

 

Ankarada Festival

Ankara'ya bir gezi yapmayı planlıyorsanız, bu şenlikli festivallerden birine denk gelecek şekilde seyahatinizi planlayın:

 

Ankara Uluslararası Film Festival: Nisan-Mayıs

 

1988'de başlayan bu festival, Ankara'nın en önemli festivallerinden birisidir. Film meraklıları bu festivallerde yaklaşık bir düzine filmi izlemektedir.

 

Ankara Müzik Festivali: Nisan

 

Müzik Festivali, uluslararası müzik kurumlarının ve yerel kültürel organizasyonların ortak çabalarıyla, birinci sınıf Avrupa müziği sunar ve Türk müzisyenleri ve müziği tanıtır.

 

Ankara Uluslararası Karikatür Festivali: Nisan

 

Her Nisan ayında düzenlenen çocuklara yönelik Karikatür Festivali, Türkiye'nin dört bir yanından gelen profesyonel karikatürcülerin gizli bir topluluk tarafından değerlendirilmek üzere çalışmalarını sundukları ve kazananların çalışmalarını sergileyeceği büyük bir karikatür yarışmasından oluşuyor.  Yetişkinler tarafından girilen, ancak çocuklar için festivalin bir parçası olan tek kural, çocukların sunulan her karikatürü anlayabilmeleri ve eğlenebilmeleri gerektiğidir.

 

Flying Boom Uluslararası Kadın Filmleri Festivali: Mayıs

 

Bu, kadınların film yapımına katkılarını kutlamak için yapılan yıllık bir etkinliktir. Ayın iki büyük ödülü Bilge Olgaç Onur Ödülü ve Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve her yıl yapılan girişler seçilen bir temaya dayanıyor.

 

Ankara Uluslararası Dans Festivali: Aralık

 

Uluslararası tanınmış dansçıların ve sanatçıların çeşitli konserlere, şovlara, atölyelere ve farklı kıyafetlere yer verildiği 4 günlük bir festival. Hem sahne sanatları hem de moda endüstrisinin kutlanması.

 

Beypazarı’nda Kuyumcular Çarşısı

Beypazarı, zengin tarihi ve gururlu mirası ile Ankara’nın turistik bölgesidir. Çok sayıda mücevher tedarikçisi var, bu yüzden seçebileceğiniz birçok mal ve ürün olacak. Mücevherin yanı sıra, yerel özelliklere sahip el sanatlarını da inceleyin! Ayrıca bölgedeki yerel Türk evlerinin tasarımını görmek için iyi bir fırsat.

 

Adres: Demet Mh., Demetevler, 06200 Yenimahalle/Ankara, Turkey

 

 

Hacı Bayram Camii

 

Hacı Bayram Camii, 15. yüzyılda inşa edilmiş ve Bayrami Sufi düzeninin kurucusuna adanmıştır. Türkiye'nin en önemli camilerinden biri olarak kabul edilen Hacı Bayram Camii, aynı zamanda en çok ziyaret edilenlerden biri. Duvarlardaki Arap hat sanatını, ahşap üzerine boyalı gravürleri ve caminin çeşitli benzersiz özelliklerini gördüğünüzden emin olun. Bazıları dini bir deneyim için gelir, ancak çoğu bu büyük anıtın mimarisini ve tarihini takdir etmek için ziyarette bulunur.

 

Adres: Hacı Bayram Mh., 06030 Altındağ/Ankara, Turkey

 

Roma Hamamı

 

Ankara'daki Roma Hamamlarını ziyaret etmek, küçük hikayeler, heykeller ve yazıtlarla Roma tarihini öğrenmenin iyi bir yoludur. Üçüncü yüzyılda Roma İmparatoru Caracalla tarafından inşa edilen hamamlar, üç ana odanın etrafında inşa edilmiştir: caldarium, tepidarium ve frigidarium. Hamamlar, yalnızca bodrum katlarının ve birinci katın kalıntılarını terk ederek ateşle tahrip oldukları sekizinci yüzyıla kadar kullanılıyordu. Sadece harabeler olmasına rağmen, bu Hamamlar antik tarih kalıntılarıdır ve bu nedenle onları çevreleyen mucize ve gizem havası aşikardır.

 

Adres: Doğanbey, 06050 Altındağ/Ankara, Turkey

kaynak:theculturetrip.com

Ankara Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Ankara’da birçok gezilecek yer ve yapılacak birçok aktivite var. Tüm bunları yaparken keyif alabilmeniz için size en uygun fiyatlarla Ankara araç kiralama fırsatı sunuyoruz. Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama firması olarak yüzde yüz müşteri memnuniyeti ile 8 yıldır kurumsal ve bireysel araç kiralama hizmeti sunuyoruz.

 

Ankara araç kiralama fiyatları

Uğrak Filo Ankara araç kiralama, oto kiralama ve rent a car hizmetlerini 84 TL’den başlayan fiyatlarla siz değerli müşterilerimize sunuyoruz. Adrese teslim araç kiralama ile ofisimize gelmeden aracınızı bulunduğunuz yerde teslim alabilirsiniz.

Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama ofisimize aşağıdaki adresten ulaşabilir, Ankara araç kiralama rezervasyonunuzu yaptırabilir, 0530 925 05 01 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Adres: https://www.google.com/maps/place/U%C4%9Frak+Filo+Ankara+Ara%C3%A7+Kiralama/@39.8926414,32.8273721,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14d3452eba5b48b9:0x86f5b91681c8b3fd!8m2!3d39.8926414!4d32.8295608