clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Araç Kiralama veya Alışı Konusunda Kararınızı Belirleme

  • Ana Sayfa
  • Araç Kiralama veya Alışı Konusunda Kararınızı Belirleme
Araç Kiralama veya Alışı Konusunda Kararınızı Belirleme

Araç Kiralama veya Alışı Konusunda Kararınızı Belirleme

Ancak birkaç soruyu ele aldıktan sonra bu soruyu cevaplamak en iyisidir: Ne tür bir araç sizin için uygun? Genellikle ne tür araca ihtiyaç duyuyorsunuz? Yapılan araştırmalara göre ortalama araç kiralama anlaşması 36 ay sürüyor. Ortalama satın alma kredisi 60 aydır. Bu dinamikler, ne tür bir araca sahip olmaya karar vermenize yardımcı olmasında büyük rol oynar.

 

Nihai ölçü, bir aracı ne kadar elde tutmak istersiniz? İki ya da üç yılda bir yeni bir tane almanız gerekiyorsa, o zaman araç kiralama fikrine sıcak bakmalısınız. Sonsuza kadar sürmeyi tercih ederseniz, süresiz bir araca sahip olmanın istikrarını seviyorsanız o zaman açıkçası satın almalısınız.

 

Ama eğer bu aşırılıkların arasına girerseniz, araç kiralama ya da satın almada aşağıdaki finansal faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir:

 

Mali Tablo

 

Bir aracı kiralama konusunda sadece yüksek gelir düzeyine sahip olanlar bunu dikkate almalı çünkü pratik bir uygulamadan ziyade genellikle lüks bir seçenek olarak algılandı. Ancak, bu izlenim daha fazla seçenek sunan ve giderek daha cazip kiralama anlaşmaları sayesinde değişiyor. Araştırmalara göre neredeyse her iki lüks otomobilden biri kiralandı, sadece beş “ana akım” araçtan (orta fiyatlı sedan, pikap ve minivan gibi) bir tanesi bu şekilde elde edildi. Ancak yıllık finansal kira oranları yüzde 1,5"e düşerken, otomobil kredileri yüzde 4"tür. Bir araç kiralama kontratı genel bir model için 1.500 TL ve lüks olan için 3.000 TL. Bir araç satın alma kredisi genel bir model için 3.000 TL ve lüks bir model  için 7.500 TL.

 

Vergi yükü

Kiralama, vergiler için daha az paraya mal olur. Otomatik satın alma işlemiyle, birçok şehirde etiket fiyatına ek olarak vergileri önceden ödemeniz gerekir. Bir kiralamayla, genellikle sözleşme süreniz boyunca gerçekleşen amortisman üzerinden vergilendirilirsiniz. Bu, araç kiralamada lehinize % 50"lik bir tasarruf anlamına gelecektir.

 

Değişim faktörü

 

Gündelik yaşamdaki durumunuzda beklenen değişiklikleri düşünün. Eğer bekarsınız büyük bir konut masrafı gözetmeksizin ve süresiz olarak bu şekilde kalmayı bekliyorsanız, o zaman kiralama sizin için daha değerli olabilir. Ama eğer bir evliliği ya da çocuk sahibi olmayı ya da iyi bir kredi ödemesi düşünüyorsanız, o zaman daha istikrarlı bir düzenleme ile gece daha iyi uyuyabilirsiniz.

 

Yıllık kilometre

Herhangi bir evrakı imzalamadan önce, yıllık yaptığınız kilometrelerinizin objektif  bir değerlendirmesini yapın. Aracınıza ofisiniz olarak bağlıysanız, ayda 1.000 kmden fazla para harcayabilirsiniz. Eğer yüzlerce kilometre uzakta olan sevdiklerinizi ziyaret etmek için sık sık seyahat ediyorsanız, kilometrelerce de yol yapabilirsiniz.

Ankara "da yeni bir araba kiralamak için araştırma yapıyorsanız yardımcı olabiliriz. Uğrakfilo,   düşük kiralama bedelleri ve esnek şartlara sahip yeni otomobil  ve  Ankara oto kiralama avantajları sunarak, istediğiniz araca sahip olmanızı kolaylaştırır ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.