clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Arabanızın ABS Fren Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  • Ana Sayfa
  • Arabanızın ABS Fren Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Arabanızın ABS Fren Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Arabanızın ABS Fren Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Uğrak Filo Araç kiralama Ankara’da ABS (kilitlenme önleyici bir fren sistemi) olup olmadığını biliyor musunuz? Arabanızda ABS freni olup olmadığından, ne işe yaradığından ve bunların neden yararlı olduğundan emin değilseniz, okumaya devam edin.

 

Ankara Kiralık Araba ‘da ABS Varsa Nasıl Anlaşılır?

Arabanızın ABS olup olmadığını bulmak için aracı çalıştırmanız yeterlidir. Kontrol panelinizdeki gösterge ışıkları, aracı çalıştırmak için anahtar çevirir çevirmez anlık olarak yanacaktır. İçlerinden birinin ABS ışığı olduğunu göreceksiniz. Bu gösterge sarı olacaktır ve arabada “ABS” veya “kilitlenme önleyici” olduğu bu şekilde anlaşılacaktır.

Bu uyarı ışığı saniyeler içinde sönmelidir. Aracınızı Ankara ’da sürerken bu ışığın yandığını yandığını fark ederseniz bu, kilitlenme önleyici fren sisteminizde (ABS) bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu durumda, hemen Ankara araç kiralama şirketimizi arayın. Eğer problem çözülmediyse, bu gelecekte sizin için tehlikeli bir durum yaratabilir. Mümkünse, kullanıcı el kitabını okuyun veya kiraladığınız şirketin acentesine sorun. Bu, arabanın arka tekerleğinde mi, ön tekerleğinde mi veya dört tekerleği ABS’li mi olup olmadığını bulmanızı sağlar. ABS'li bir araca sahip olmak, özellikle kışın veya sık sık yağmurlu veya diğer olumsuz hava koşullarında seyahat etmek için oldukça kullanışlı bir özelliktir.

 

Kilitlenme Önleyici Frenleme Sistemleri ABS nedir? Ne işe yarar?

Kilitlenme önleyici fren sistemleri ABS, aracın birincil fren sistemine bağlı olan sensörleridir. Bu bilgisayarlı sensörler, içinde bulunduğunuz sürüş ve fren koşullarını izler. Tekerlekleriniz çekişi kaybetmeye başladığında ABS, tekerleklerin kilitlenmesini önler. ABS, sizin için frenleri otomatik olarak saniyede birkaç kez pompalayıp kaygan koşullarda dahi kontrolünüzü artırır. ABS devreye girdiğinde ayağınızı fren pedalında sabit tutun. Tüm frenleme mesafesi boyunca pedala sıkıca basmaya devam edin. Ayrıca fren pedalının titreşimini veya nabzını hissedebilirsiniz. Bazen bir taşlama, kazıma veya vızıldama sesi oluşabilir. Endişelenecek bir şey yok - bu sadece Ankara araç kiralama aracının ABS’si işini yapıyor olduğu anlamına gelir. Ayrıca, dört tekerleğe karşı kilitlenme önleyici fren sistemlerine sahip olmak en iyisidir, çünkü arka tekerleklerde ABS’ye sahip araçlar ön tekerleklerin kilitlenmesini sağlayabilir. Bu, direksiyon kontrolünü kaybedeceğinizden dolayı, durumu krize dönüştürebilir.

 

Ankara Araç Kiralama aracınızın ABS Testini Yapın

Özellikle yabancısı olduğunuz araçlar için, kilitlenme önleyici fren sistemini test en iyisidir. Bunu yapmanın en iyi yolu herhangi bir engel veya başka araçların olmadığı bir otoparka gitmek. Düz bir çizgide 20 KM / saatin üzerinde bir hızda sürmeye başlayın, daha sonra sert bir şekilde frene basın. ABS, bundan daha düşük hızlarda devreye girmeyeceğinden, 20 KM'den daha yüksek bir hızda sürmek önemlidir. Frenleri pompalamadığınızdan ve alıştığınızdan emin olun. Bu size ne kadar çabuk tepki verdiklerini ve acil bir durum ortaya çıkmadan önce ABS'ye alışmanıza izin verecektir. Ancak, diğer araçların arkasında ıslak veya kaygan koşullarda daha fazla mesafe bırakmanın önemini unutmayınız. Bu yılki en ucuz araba kiralama Ankara fırsatları için, Uğrak Filo’yu ziyaret edin!