clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Aracınızın Uzun Süre Çalışmasını Sağlayacak 5 Araç Bakım Önerisi

  • Ana Sayfa
  • Aracınızın Uzun Süre Çalışmasını Sağlayacak 5 Araç Bakım Önerisi
Aracınızın Uzun Süre Çalışmasını Sağlayacak 5 Araç Bakım Önerisi

Aracınızın Uzun Süre Çalışmasını Sağlayacak 5 Araç Bakım Önerisi

Otomobiller sürekli kullanımdan yıllar sonra, aşınma ve yıpranma ile olabildiğince çabuk bozulabilir. Aracınızı belli bir bakım planına bağlayarak, onlarca olası arızanın önüne geçmiş olursunuz.

 

Aracınızı daha uzun süre faydalı hale getirmek isterseniz, ömrünü uzatmanın yollarını uygulamanız gerekir. Arabanızın kullanım ömrünü uzatmak için denenmiş ve test edilmiş beş yolu inceleyin.

 

  • Arabanızın muayene süresini kaçırmayın

En küçük rahatsızlıkların bile önlenebilmesi için arabanızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekir. Aracınızın arıza çıkarma ihtimalini önceden bilemezsiniz. Aracınızın bakım ömrünü önemli ölçüde azaltabilecek daha büyük hasarlar beklemek yerine, araba bakımı için arıza önleyici bir yaklaşım benimsemek daha ekonomiktir. Bu, yağ değişiminiz için size söylendiğinde birkaç bin km daha beklememeniz anlamına geliyor!

 

  • Akışkanlarınızı kontrol altında tutun

Aracınızın akışkanlarının durumunu kontrol edin, böylece daha fazla hasar görme ihtimaline maruz kalmayacaksınız. Otomobillerin tipik olarak sıvı depolama için şeffaf depoları vardır, bu yüzden arabanızın sıvılarının doğru seviyelerde olup olmadığını kontrol etmek nispeten kolaydır. Ayrıca, en az her 10.000 km veya üç ayda bir yağ değişimi yapılmasını sağlayın, böylece motorunuza daha fazla koruma sağlayabilirsiniz. Diğer tüm sıvılar için de aynısını yapın, ancak ne zaman kullanacağınız konusunda kullanıcı kılavuzunuza veya profesyonel bir teknisyene danışın. Yağ değişiminiz için teknisyenler genellikle bunu kontrol ederler.

 

  • Lastiklerinize iyi bakın

Lastikleriniz, arabanızın genel işleminin bir parçasıdır. Bunun için lastiklerinize iyi baktığınızdan emin olun. Lastiklerinizin düzenli olarak doğru basınçta şişirip şişmediğini kontrol edin. Aksi takdirde, aracınızı lastik patlamaları veya daha kötü kazalar nedeniyle istenmeyen kazalara maruz bırakabilirsiniz.

 

  • Pürüzsüz motor için çalıştırdıktan sonra hemen gaza basmayın

Motorun çalıştırıldıktan sonra hemen gaza basmayın. Motorunuzu çalıştırdıktan sonra aracınızın uygun çalışma sıcaklığına ulaşmasına izin verin. Motorunuzun çalıştırıldıktan sonra ısınmasına izin vererek, yağın daha sıcak ve daha ince olmasını sağlayın. Bununla motorunuzun kendini çok fazla itmesi gerekmeyecek ve bu da otomobilinizin diğer bileşenlerine daha az zarar verebileceği anlamına geliyor.

 

 

  • Hava filtrenizi değiştirin

Aracınızın performansının boğulmasını önlemek için, fazla kir biriktiğinde hava filtresinin yenisiyle değiştirildiğinden emin olun. Hava filtrenizin değiştirilebilmesi için çok fazla alete veya uzmanlığa ihtiyacınız yoktur. Yapmanız gereken tek şey, kullanım kılavuzunuza başvurmaktır ve hava filtreleri tasarımda oldukça genel olduğundan, herhangi bir otomobil parçacısından yardım almanıza gerek olmayabilir.

 

Sonuç:

Önleyici bakım ile arabanıza dikkat etmek çok zor değildir. Fakat diğer tüm yatırım türlerinde olduğu gibi, arabanız eksiksiz bir sorumluluk göstermenizi gerektirir. Bu nedenle, bazı zamanlar, sevgili otomobiliniz için (özellikle de yaşlandıkça) bazı hassas bakımı için zaman ayırmanız kesinlikle beklenir.

Araç bakımı konusunda ihtiyatlı bir uygulamaya rağmen arabanızla ilgili sorunların ortaya çıkması durumunda, profesyonel yardım almanız gerekir. İlk günden itibaren bir araba sahibi olmanın kesinlikle böyle harcamalar gerektireceğini unutmayın. Tabii ki, arabanız için mevcut profesyonel teknisyenlerin değişen fiyatları ve kalitesi arasından seçim yapmak tamamen size bağlı olacaktır.