clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Buzlu Yollarda Kiralık Araç ile Nasıl Gidilir?

  • Ana Sayfa
  • Buzlu Yollarda Kiralık Araç ile Nasıl Gidilir?
Buzlu Yollarda Kiralık Araç ile Nasıl Gidilir?

Buzlu Yollarda Kiralık Araç ile Nasıl Gidilir?

Havaların soğuması ile birlikte buzlu yollarda genelde az sayıda araç olur. Ancak kış boyunca aracınızı kullanmaktan kaçınsanız da bazı durumlarda yla çıkmak durumunda kalabilirsiniz. Bir araç kiralamaya veya kendi aracınızı kullanmaya karar verdiğinizde, Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama kış aylarında araba kullanırken kaza riskini en aza indirmek için bazı harika ipuçları sunar.

 

Hazır ol

Aracınızı kullanmadan önce lastiklerinizi kontrol edin ve uygun olduğunda kar lastiklerini kullanın. Ön camı maksimum görünürlük için temizleyin ve gün boyunca kısa farlarınızı kullanın. Sürüş halindeyken, yavaşça seyahat edin.

 

Uyanık olmak

Gizli buz, özellikle yol yüzeyini ısıtmak için güneş olmadığında geceleri veya erken sabahlarda yaygındır. Gizli buzu tespit etmek zor olabilir, ancak etkileri görünür bir sebepten ötürü araçlar kaydığında görülebilir. Aksi halde mat siyah bir yolda parlak bir buzlanma fark ederseniz, panik yapmayın.

 

Sakin ol

Yoldaki buzlanma için genel kural, mümkün olduğu kadar az şey yapmaktır. Fren yapmaktan kaçının ve direksiyon simidini düz tutun. Aracın arkası bir yöne dönerse, direksiyon simidine aynı yönde hafif bir dönüş yapın. Aksi yönde direksiyon sizi zor durumda bırakır. Ayağınızı gaz pedalından çıkarın ve mümkünse düşük bir vitese geçin.

 

Güvenli Fren

Kayma yaparsanız, lastiklerinizin çekiş gücünü bulmasını bekleyin. Çok fazla kayma durumunda biraz frenleme gerekli olacaktır. Kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS) olan araçlar, frene sert bir baskı uygulamamalıdır. Aracı istediğiniz yöne yönlendirin.

 

Olağandışı durumlarla başa çıkmak

Yolu terk etmeniz gerekirse görece güvenli bir yer bulmaya çalışın. Boş bir alana doğru sürün. Daha sonra araba kullanmaya devam etmeniz gerekiyorsa, çok yavaşça yapın ve dörtlülerinizi açın.