clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Hibrit Arabalar Nasıl Çalışır?

Hibrit Arabalar Nasıl Çalışır?

Hibrit Arabalar Nasıl Çalışır?

Elektrikli ve hibrit araçlar geleceğin arabaları, ancak nasıl çalıştıklarını tam olarak anlıyor musunuz? Bir otomobil hem geleneksel yakıt hem de elektrikle nasıl performans gösterir? ugrakfilo.com Blogu, size hibrit bir otomobilin nasıl çalıştığını, araç başladığında, durduğunda ve araç tam olarak benzin kullandığında ve elektrik kullandığında tekerleklere nasıl güç aktarıldığını anlatmak için bir Pazar okuması hazırladı.

 

Hibrit arabalar her ikisinde de çalışır;

 

  • Elektrik
  • Benzin/Dizel

Hibrit araç teknolojisi gün geçtikçe genişleyecektir, aralarından seçim yapabileceğiniz çok daha fazla seçenek olacaktır. Bunların nasıl işlev gösterdiğini anlamak çok önemlidir çünkü bir sonraki otomobilinizi bir hibrit veya bir elektrikli olarak almak isteyebilirsiniz.

 

Peki, başlangıçta hibrit bir otomobil nasıl çalışır?

Hibrit bir araç hareket halindeyken, araç ilk kalkışta güç sağlamak için sadece elektrik kullanır. Otomobil yalnızca araç belirli bir hızın üzerine (genellikle 15km) üzerine çıktığında düşük hızda çalışırken elektrik kullanır, sonrasında benzinli motor yardımcı olmak için devreye girer. Otomobil sadece elektrik kullanıyorken sıfır emisyon üretir ve bu da çevreyi kirletmediği anlamına gelir, bu nedenle bu otomobiller geleceğin arabası… Hibritlerin şehir sürücüleri için harika olmasının nedeni budur. Stop-start tarzı sürüş, aracın temel olarak elektrikle çalıştığı anlamına gelir ve bu da sizi yakıt maliyetlerinden kurtarır.

Hibrit, sürüş sırasında nasıl çalışır

Sürüş sırasında araç, kullanabileceği hibridin türüne bağlı olarak aracı ileri itmek için tüm kaynakları kullanır. Sürüş sırasında kinetik enerji elektriğe dönüştürülür ve ileride kullanılmak üzere depolanır. Örneğin bir yokuştayken yüksek ivmede yakıt tekerleğe güç vermek için elektrikle birleşir. Bu aynı zamanda otomobilin aküsünü tekrar şarj eden jeneratöre güç gönderir.

 

Hibrit Frenleme

Fren yapıldığında; motorda bir mola verilir, elektrikli motor durur ve araç akü gücüne geçer. Aşağıdaki şema, sürüş sürecinin her aşamasında hareketleri ve hangi yakıtın kullanıldığını açıklayan Toyota'dan alınmıştır.
Kaynak: Toyota Avrupa

 

Hibrit Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

 

Çevre dostu

Finansal Faydalar ve Teşvikler

Rejeneratif frenleme

Azaltılmış yakıt bağımlılığı

Daha az emisyon

Küçük motorlar

Daha yüksek satış değeri

 

 

Hibrit Otomobillerin Dezavantajları Nelerdir?

 

Düşük güç

Az hız

Düşük performans

Daha yüksek fiyat

Daha yüksek bakım maliyetleri

Yüksek voltajlı akülerin varlığı

Hibrit arabalar kesinlikle geleceğin arabalarıdır ancak elektrik konusunda eğitilmiş bir tamirci gerektirir ve eğitimli bir tamirci bulmak zor bir iştir. Uğrak Filo , Ankara Araç Kiralama, Dikmen Araç Kiralama, Öveçler Araç Kiralama için size ülke çapında Ankara oto kiralama hizmeti sunar.

 

Kaynak: mycarneedsa