clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama İpuçları: Manuel Kiralık Araç Nasıl Sürülür?

 • Ana Sayfa
 • Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama İpuçları: Manuel Kiralık Araç Nasıl Sürülür?
Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama İpuçları: Manuel Kiralık Araç Nasıl Sürülür?

Uğrak Filo Ankara Araç Kiralama İpuçları: Manuel Kiralık Araç Nasıl Sürülür?

Normalde otomatik bir araba kullanıyorsanız ve manuel şanzımanlı bir araba kiralıyorsanız, bilmeniz gereken birkaç şey var. Yine de endişelenmeyin: Basit rehberimiz ve biraz pratikle, arabanızla kısa sürede yol katedeceksiniz:

 

 1. Pedallara alışın. Sol taraftan üç pedal sırasıyla; debriyaj, fren ve gaz pedalı olarak sıralanmıştır. Bu, sağ ve soldan direksiyonlu araçlar için aynıdır.
 2. Debriyajın dönen dişlilerden ayırdığını anlayın, böylece her bir dişlinin dişlerine hasar vermeden vitesi değiştirebilirsiniz. Vites değiştirmek için ayağınızı debriyajın üzerinde tutmalısınız.
 3. Vitesin boşta, yani bir yandan diğer yana itildiğinde serbestçe hareket eden orta pozisyonda olduğundan emin olun.
 4. Debriyaj pedalına sol ayağınızla zemine kadar basın.
 5. Motoru, ayağınız debriyaj pedalı üzerinde çalıştırın.
 6. Yine ayağınız debriyajda iken, vites kolu topuzunu ilk vitese alın. Bu hareketi en sola çekip, yukarı doğru ittirmenizle yapmalısınız. Topuzun üstündeki şema, dişli konumlarını belirtmelidir.
 7. Motor devrinde bir değişiklik duyana kadar ayağınızı debriyaj pedalından kademeli olarak kaldırın, daha sonra pedala tekrar basın. Sesi tanıyana kadar bunu birkaç kez yapın. Bu kavrama noktası.
 8. Aracın hareket etmesini sağlamak için, ayağınızı yavaş yavaş debriyajdan kaldırın ve gaz pedalına diğer ayağınızla hafifçe bastırarak basıncı bir pedaldan diğerine aktarın, böylece basınçta ani bir değişiklik olmaz her iki pedal için. Bunun için pratik yapmalısınız.

Araba şimdi hareket etmeye başlayacak, ancak debriyajı çok hızlı serbest bırakırsanız, araba duracaktır. Motor duracakmış gibi hissederseniz, debriyaj pedalına basınız.

 1. Gaz pedalına kademeli olarak basın ve ilerlemek için debriyajı yavaşça bırakın.
 2. Viteslerin ilerleyişini, daha yüksek hızlara karşılık gelen daha yüksek viteslere sahip olacak şekilde, vites topuzundaki şemaya göre izleyin. Yakında viteslerin ne zaman motorun sesiyle değiştirileceğini tanımayı öğreneceksiniz.

Şimdi her şey pratik, pratik, pratik!