clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Yakıt Ekonomisini İyileştirmek İçin Araç Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

  • Ana Sayfa
  • Yakıt Ekonomisini İyileştirmek İçin Araç Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?
Yakıt Ekonomisini İyileştirmek İçin Araç Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yakıt Ekonomisini İyileştirmek İçin Araç Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

Benzin ve LPG fiyatları arttıkça, kendinize arabam kaç yakar diye sorduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Uğrak Filo Ankara oto araç kiralama yakıt ekonominizi iyileştirmenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. Yakıt tasarruf işlemleri kolaydır ve herhangi bir araçla, herhangi bir şehirde, herhangi bir zamanda yapılabilir. İhtiyacınız olan tek şey bir kalem ve seyahatiniz sırasında yakıt deponuzu her dolduruşunuzdaki fişlerdir. Zamanla, yakıt ekonominizi hesaplamak için ortalama elde edebileceksiniz. Bunu, araba şirketleri tarafından önerilen yakıt ekonomisi ile bile karşılaştırabilir ve ne kadar yakın olduklarını görebilirsiniz!

 

Yakıt Hesaplama

Uğrak Filo Ankara kiralık aracınızın yakıt deposunu ağzına kadar doldurmak iyi bir fikir değildir. Bu basınç kaçağı oluşturabilir. Bunun yerine, yalnızca pompa başlığı bir veya ikinci kez tıklayana kadar doldurun. Ardından yakıt fişini alın. Ayrıca sayaçdaki kilometreyi kaydetmeniz gerekecektir, böylece yakıt ekonominizi belirlemek için bunu daha sonra kullanabilirsiniz. Aracınızla biraz KM yaptıktan sonra aynı benzin istasyonundan aynı fiyat litre fiyatı ile tekrar depoyu doldurmanız gerekecektir. Toplam aldığınız litreyi KM’ye bölerek yakıt ekonominizi hesaplayabilirsiniz. Aracın yakıt ekonomisi hakkında bir fikir edinmek için birkaç hesaplama yapmanız gerekecek, ancak bu size bir tahmin verecektir. Uğrak Filo Ankara araç kiralama hizmetinizde yakıt ekonomisinin otoyol sürüşü için düşük, şehir içi sürüş için yüksek olacağını unutmayın.

 
yak

Belirli bir yolculuk için yakıt kilometresi bulma

Uğrak Filo Ankara oto kiralama seyahatinizde aracın belirli bir yere yolculuk için ne kadar yakacağını hesaplamak istiyorsanız, bunu genel yakıt, sarfiyatınızı hesaplamak zorunda kalmadan yapabilirsiniz. Yolculuğu bir tam dolu depo ile başlatır ve bitirirsiniz, aynı şekilde yolculuğu da sonlandırırsınız. Ayrıca, her yakıt doldurduğunuzda kilometreyi kaydetmeniz gerekecektir. Yolculuktan sonra, yalnızca toplam fişleri ve sürülen toplam km’leri toplamanız gerekir. Toplam yakıt fiyatını toplam KM’ye bölerek ortalama yakıt sarfiyatınızı bulabilirsiniz. Büyük olasılıkla şehir içi sürüşe göre daha iyi bir yakıt ekonomisi fark edeceksiniz.

 

Klima Yerine Cam Açık Araç Kullanmak Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı?

 

Ankara şehrinde araç kiraladığınızda, araç içerisinde bir yandan serin kalırken diğer yandan yakıt tasarrufunu en üst düzeye çıkarmak için çalışıyor olabilirsiniz. Aşağıda, bu yaz sizin için en iyi seçeneğin hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak bilgileri bulacaksınız.

 

 ankara_arac_kiralama

Hızına bağlıdır

Ankara şehrinde araba kiralarken şehir içi sürüş veya otoyol sürüşü yapmanıza bağlı olarak, camların durumu önemli olabilir. Daha düşük hızlarda ve daha fazla durma ile şehir içi sürüş açısından camların açık olması verimli olacaktır. Yani, biraz yakıttan tasarruf etmek istiyorsanız, camları aşağı doğru  ve doğanın sizi soğutmasına izin verin.

Öte yandan açık pencerelerle otoyolda sürüş, araç içerisinde yapacağı hava sürkilasyonu ile hızınızı kesecektir. Bu, aracınızın hızlanması için daha fazla çalışmasını ve daha fazla yakıt kullanmasını sağlar. Saatte yaklaşık 80 KM’ye ulaştığınızda, klimayı açmak pencereleri açmaktan daha iyi bir fikirdir.

 

Araba tipi önemli

Elbette, SUV gibi daha büyük bir otomobil, açık camdan oluşan sirkülasyondan etkilenmez. Ancak, bu en rahat seçenek olmayabilir. Camlarınızı yüksek hızda sürerken açmak, yüksek seviyede rüzgar sesine maruz kalacaksınız.

 

Sıcaklıkları düşünün

Yoğun bir ısı dalgası sırasında, klima çok daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Bu, klimanızı daha fazla enerji ve dolayısıyla daha fazla yakıt kullanmaya zorlar. Yapabiliyorsanız, aşırı sıcaklarda aracınızı kullanmayın.

Ankara şehrinde araba kiraladığınızda en iyi fırsatlar için, bugün Uğrak Filo ile rezervasyon yapın!