clock

0(312)4827575

7/24 Müşteri Destek

Yaz Mevsiminde Sürüş Güvenliğini Sağlayacak 7 İpucu

  • Ana Sayfa
  • Yaz Mevsiminde Sürüş Güvenliğini Sağlayacak 7 İpucu
Yaz Mevsiminde Sürüş Güvenliğini Sağlayacak 7 İpucu

Yaz Mevsiminde Sürüş Güvenliğini Sağlayacak 7 İpucu

Güvenli bir şekilde gidip gelmek için aşağıdaki yaz sürüş güvenliği ipuçlarına dikkat edin.
  1. Yaz güneşi

Hepimiz güneşin tadını çıkarırız ama araba kullanırken rahatsızlık verebilir. Güneş parlamasını en aza indirgemek ve gözlerinizi zararlı ultraviyole ışınlardan korumak için her zaman arabanızda bir güneş gözlüğü bulundurduğunuzdan emin olun. Aracınızın güneş siperini kullanarak güneşi sizden ve ön yolcu görüşünden koruyun.

 

  1. Aşırı sıcaklıklar

Aracınızı kavurucu sıcak bir günde doğrudan güneş ışığına maruz bırakırsanız, aracınızın içerisi sauna gibi olacaktır. Serinletmek için araç pencerelerini açabilir ve temiz hava alabilir veya AC"yi açabilirsiniz.

 

  1. Araba bakımı

Büyük yaz sürüş planları yapmadan önce, aracınızın bakımını sağlayın. Aracınızın sıvı seviyelerini, radyatörü, lastikleri, frenleri ve AC'yi kontrol etmek önemlidir. Otomobilinizin acil durum kiti için yol gezisinde yeterli alana sahip olduğundan emin olun. Herhangi bir olası kötü sürüş senaryosuna hazırlanmak en iyisidir.

 

  1. Çocuklar için dikkat edin

Okullar yaz tatiline girdiğinde, çocuklar dışarıda yaz havasının tadını çıkaracaklar. Çocukların oynayabileceği ve önceden tahmin edilemeyecek şekilde yola çıkabileceği herhangi bir yerleşim bölgesinde dikkatli bir şekilde sürün.

 

  1. Sıkışık yollar

Yaz aylarında daha fazla araç yolda olma eğilimindedir ve daha fazla araç trafik sıkışıklığı ile gelir. Sakin olun, yol koşullarına uyum sağlayın ve dikkatli sürün. Bölgedeki yollara aşina olmayan turist sürücüleri için uyanık olun.

 

  1. İnşaat sezonu

Trafik sıkışıklığı ile birlikte yollarda inşaat için hazırlıklı olun. Ankara'daki yaz sezonunda genellikle inşaatla ilgilidir. İnşaat alanlarına dikkatle yaklaştığınızdan, yavaşladığınızdan ve tüm uyarı işaretlerini ve bölgedeki trafik akışını yönlendiren kişileri takip ettiğinizden emin olun. Sürüşe başlamadan önce, rotanızda size zaman kazandırmak için çevrimiçi olarak veya haberlerde olası tüm yol kapamalarını kontrol edebilirsiniz.

 

  1. Yolu paylaşma

Yaz aylarında yolda daha fazla arabanın yanı sıra, daha fazla bisiklet ve motosiklet ile yolu paylaşmanız gerekecektir. Aynalarınıza ve kör noktalarınıza dikkat edin.